Prawidłowe sadzenie pomidorów

Autor: Dawid Kufel 10 maja 2015, Ogrodnictwo
Brak komentarzy

Sadzenie pomidorów wydaje się być prostą czynnością, lecz poza posadzeniem ważne są inne czynniki, które w przyszłości warunkują prawidłowy i dobry wzrost rośliny. Warto zatem skupić się na początku na takich kwestiach jak: nawożenie, prawidłowe „rusztowanie”, podlewanie, allelopatia czy po prostu wbicie pali, które nie zniszczą korzeni i uniemożliwią łamanie się roślin. Zatem jak należy sadzić pomidory?

1. Wyznacz miejsce do sadzenia

Stanowisko powinno być jak najbardziej nasłonecznione, suche. Pomidory rosnąc w środowisku zbyt wilgotnym oraz bez porządnej dawki światła są narażone na choroby grzybowe i po prostu słabiej radzą sobie w sezonie wegetacyjnym.

 

2. Wbij paliki, przygotuj rusztowanie

Zanim posadzimy pomidory, musimy wcześniej przygotować elementy rusztowania, które zapewnią pomidorom stabilny wzrost pod względem fizycznym, uwzględniając tutaj wiatr czy po prostu ciężar samej rośliny. Pomidory potrzebują podpory, przy której będą rosnąć, gdyż owoce są zbyt ciężkie, żeby roślina samodzielnie je utrzymała. Ponadto, gdy pomidor podrośnie, sam załamie się pod swoim ciężarem, także wszelkie „rusztowanie” jest wymagane, aby prawidłowo prowadzić pomidory. Aby wykorzystać potencjał możliwości pomidora, krzaki powinniśmy sadzić w rozstawie 80cmx80cm.

 

3. Wykop dołek i nawieź go obornikiem

Pomidory w późniejszej fazie wzrostu, kiedy już „wystartują”, zaczynają pobierać co raz więcej składników odżywczych z gleby. Aby cieszyć się dobrymi zbiorami i smacznymi owocami musimy zapewnić roślinom składniki pokarmowe, ale w ten sposób, żeby same decydowały o tym, ile ich pobiorą tak, aby po prostu nie spalić samych siebie. Zatem należy po prostu wykopać większy dołek, wrzucić (bądź wsypać, w przypadku obornika granulowanego) „1/4 łopaty”, zasypać warstwą 5cm ziemi.

 

4. Sadzenie pomidorów

Kiedy mamy już gotowy dołek, wystarczy dobrze „wsadzić” pomidora do ziemi i przygnieść go, mając na uwadze to, żeby pomidor był jak najgłębiej posadzony. Jeśli duża część pędu znajduje się nad ziemią, a pomidor jest jeszcze młody, staje się podatny na wiatr i łatwo doprowadzić do jego „złamania”. Warto także wokół pomidora zrobić „zagłębienie”, dzięki któremu podlewanie stanie się łatwiejsze, bo woda zatrzyma się wokół korzeni, a nie będzie się rozlewać wokół grządki.

 

5. Ściółkowanie i allelopatia

Aby ograniczyć podlewanie i rozrost chwastów, dając tym samym pomidorom lepsze warunki do wzrostu (poprzez ograniczenie konkurencji w „walce o pokarm”), warto ściółkować pomidory trawą. Trawę można wyrzucać, ale zdecydowanie lepiej kompostować, a jeszcze lepiej użyć jako ściółka. Wokół pomidorów warto także posadzić czosnek, który ma działanie przeciwgrzybowe i przeciwbakteryjne, co ma zdecydowanie pozytywny wpływ na kondycję roślin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *