Żywopłoty

Autor: Dawid Kufel 10 listopada 2014, Ogrodnictwo
Jeden komentarz

Stawiając dom często zastanawiamy się nad ogrodzeniem. Tymczasowo wybieramy siatkę, potem zmieniamy na ewentualny murek z kratownicą (czy cokolwiek innego). No i jest, dobrze wygląda. W sumie, wszyscy tak mają, to czemu ja mam być inny. Stoi taki płot, często trzeba wlewać w niego chemię, aby szybko się nie rozleciał, doglądać, malować itd. Ja dzisiaj wychodzę z inną inicjatywą, chciałem Wam przedstawić, drodzy Czytelnicy, kilka argumentów przemawiających za postawieniem żywopłotu. Pojawia się hasło żywopłot, a nam do głowy przychodzi kilka myśli: ligustr, bukszpan, przycinanie, brzydko. Nic bardziej mylnego! Odpowiednio dobrany żywopłot może mieć tyle funkcji ile jest gatunków roślin (no dobra, może trochę przesadziłem…), różnorodność odmian, kolorów, rozmiarów… Jest tyle aspektów, które można wziąć pod uwagę przy zakładaniu żywego płotu. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

Żywopłoty wymagają cierpliwości i przycinania, jest przy nich mniej, ale za to regularnej pracy. Płoty tradycyjne z „wiekiem” marnieją, stają się co raz bardziej brzydkie, w przeciwieństwie do żywopłotów, którym wiek sprzyja. Przy decydowaniu się na żywopłot należy wziąć pod uwagę, że potrzebuje on wiele miejsca (o wiele więcej niż tradycyjny płot) i potrzebuje kilku lat, aby zapewnić dostateczną ochronę przed ciekawskimi oraz hałasem, kurzem i pyłem ulicznym.

 

Iglaki czy tradycyjne?

 

No dobra, stawiamy żywopłot, lecz co dalej, jakie rośliny wybrać? Z reguły wybieramy same iglaste albo same liściaste.

Zalety iglaków:

  • zielone przez cały rok
  • mniej przycinania
  • szybko rosną
  • małe wymagania glebowe
  • odporne na choroby

Ogólnie iglaki są dobre dla osób, które po prostu chcą posadzić rośliny i o nich zapomnieć. Do wyboru mamy: popularne „tuje” (żywotnik zachodni), Cyprysik lawsona (Chamaecyparis lawsoniana)Cis pospolity (Taxus baccata), Świerk pospolity, Świerk serbski (Picea), Jałowiec (Juniperus), Modrzew (Larix).

 

Zalety krzewów/drzew liściastych:

  • niektóre posiadają kolce (ciernie)
  • zawiązują owoce
  • stanowią siedlisko różnych drobnych organizmów (pokarm dla ptaków i innych zwierząt)
  • ptaki chętnie zakładają gniazda wśród gęstwiny
  • liście stanowią szczelną zasłone od wiosny do jesieni
  • niektóre gatunki pięknie kwi tną

 

Dla mnie zawsze numerem jeden będą rośliny liściaste, różnorodność gatunków, ich mieszanie i tworzenie nowych kompozycji pozwala stworzyć wspaniały żywopłot. Sadzenie gatunków produkujących jadalne owoce będzie nie tylko pokarmem, który sprawi, że ptaki zagoszczą u nas w ogrodzie na dłużej, ale także będzie źródłem witamin dla ludzi. Zmielone suche gałęzie stanowią świetną ściółkę dla innych roślin. Ponadto rośliny wyposażone w kolce stanowią zaporę nie do przejścia dla człowieka bezsolidnych ubrań ochronnych.

Gatunki kwitnące: Forsycja, Żylistek, Lilak, Jaśminowiec, Tawuła, Pigwowiec, Krzewuszka, Kalina, Róża pomarszczona, Budleja. 

Gatunki z kolcami: Ognik, Ostrokrzew, Berberys, Śliwy (tarnina i ałycza), Głóg, Róża (dzika, pnąca), Jeżyna, Irga.

Z owocami: Świdośliwa, Rokitnik, Porzeczka, Śliwa tarnina, Berberys, Głóg, Pigwowiec, Cytryniec, Dereń jadalny, Jagoda Kamczacka, Pigwa, Morwa, Aronia, Bez (czarny).

Pozostałe: Grab, Buk, Suchodrzew, Laurowiśnia, Eskalonia, Ligustr, Trzmielina, Bukszpan, Pęcherznica, Śnieguliczka, Lipa, Ambrowiec, Klon polny.

 

Oczywiście gatunków jest o wiele więcej, wymieniłem tylko te, z którymi miałem „do czynienia” i które, według mnie, są warte uwagi. Trzeba pamiętać, że zywopłot wymaga opieki, trzeba go regularnie przycinać, niekiedy opryskiwać. Niestety, na dobry efekt trzeba czekać kilka ładnych lat, ale znów, czego nie robi się dla piękna… Żywopłot wielowarstwowy, zawierający mnóstwo gatunków roślin będzie wspaniałym środowiskiem dla owadów, ssaków, ptaków. Pamiętajmy, im większa różnorodność, tym zdrowszy nasz ogród. Porzućmy metal na rzecz natury, przekonajmy się, że odpowiednio gruby i zróżnicowany gatunkowo żywopłot stanowi granicę nie do przejścia, a zalety wypływające z samego istnienia roślin będą z pewnością odbijały się pozytywnie zarówno na naszym zdrowiu, jak i na zdrowiu ogrodu.

żywopłot10805774_535638646571865_1746312717936447020_n

Klasyczny żywopłot w ogrodzie Monini

Jedna myśl nt. „Żywopłoty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *