Uprawa egzotycznych roślin w domu – cz. 1

Autor: Dawid Kufel 8 grudnia 2014, Ogrodnictwo
Brak komentarzy

Moja przygoda z ogrodnictwem zaczęła się kilka lat temu, podczas spaceru znalazłem szyszkę sosny. Postanowiłem wysiać znalezione w niej nasiona (byłem zdziwiony, że szyszka otwiera się pod wpływem ciepła i są tam nasiona). Zacząłem od wspomnianej sosny, kupiłem przez internet jakieś egzotyczne rośliny, wysiałem je. Zacząłem czytać, dowiadywałem się co raz więcej. Dzisiaj chciałbym was zainspirować, zachęcić i przedstawić podstawy oraz tajniki udanej uprawy roślin egzotycznych w domu.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dlaczego hodowla roślin egzotycznych?

Przede wszystkim – wspaniałe przeżycie. Poznawanie natury, obserwacja rosnących roślin, dowiadywanie się o nich co raz to nowych rzeczy, poznawanie struktur gatunkowych, rodzajowych. Wiedza, wrazliwość i zrozumienie wobec innej istoty. Te trzy cechy z pewnością przyodzieją nasz charakter. Efektem naszej pracy będą niekiedy unikalne przyprawy, które w Polsce nie występują. Zdrowe warzywa i owoce, których nie będziemy mogli dostać  w sklepie. Po za tym ta świadomość. Stworzyłem coś wspaniałego, pokonałem przeciwności losu i roślina, która rośnie gdzieś w Brazylii wydała owoce w Polsce!

 

Nastawienie

Aby zacząć uprawiać rośliny egzotyczne, należy być uzbrojonym w cierpliwość. Kiełkowanie niektórych gatunków roślin niekiedy zajmuje nawet kilka miesięcy (!), Z reguły okres ten jednak ogranicza się od tygodnia do miesiąca. Uprawa roślin niestety uszczupli nasz portfel, lecz czego się nie robi dla hobby i zdrowia. Tak więc, musimy być uzbrojeni w cierpliwość, posiadać jakąś tam gotówkę, być przygotowanym na początkowe porażki oraz przede wszystkim musimy być gotowi na przyswojenie ogromnej ilości informacji na temat naszych podopiecznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miejsce w domu

Rośliny, aby przetrwać, muszą „coś jeść”. Zieloni bracia pożywienie tworzą sobie sami w procesie fotosyntezy. Tak więc prostą sprawą jest, że musimy zapewnić im odpowiednią ilość światła w okresie wzrostu. Odpowiednim miejscem są południowe okna w naszym mieszkaniu, choć dla niektórych roślin wystarczy wschodnie/zachodnie okno, gdzie słońce świeci przez 1/2 dnia. Warto także unikać miejsc zbytnio wilgotnych (łazienka, kuchnia) jak i miejsc zbyt suchych (parapet nad grzejnikiem jest to często spotykana kombinacja, warto unikać tego miejsca, szczególnie podczas zimowania roślin, ale o tym później). Temperatura idealna dla roślin w okresie wegetacyjnym (wiosna, lato) to temperatura pokojowa.

 

Gleba

W sklepach możemy dostać gotową glebę, lecz aby zagwarantować roślinom prawidłowy wzrost niezbędna będzie wycieczka do lasu po ziemię czy piach. Wizyta w różnych sklepach w celu zakupu odpowiedniego torfu, włókna kokosowego, perlitu, keramzytu i kompostu (który możemy także „wyhodować” na ogródku) okaże sie niezbędna. Nie będe podawał przepisu na idealną mieszankę, gdyż rodzaje roślin posiadają różne wymagania co do kwasowości podłoża, zasobności w pokarm, przepuszczalności i innych właściwości. Warto nadmienić, że przed posadzeniem rośliny, ziemię należy wypiec w piekarniku (około pół godziny w 200°C wystarczy). Na sam spód często daje się keramzyt, który „wspomoże” wymianę gazową korzeni oraz zapobiegnie gniciu korzeni.

 

Choć moja kolekcja roślin z roku na rok maleje, te wszystkie wspomnienia i miłe chwile, które pozostawiły po sobie wszystkie sytuacje związane z uprawą roślin sprawiają, że łza w moim oku mimowolnie się pojawia. Polecam wszystkich i zachęcam do zaczęcia przygody z uprawą roślin. Na początku kilka, być może kilka zostanie. Ja niestety zacząłem od kilku, aż do momentu, w którym moja kolekcja wynosiła ponad 700 sztuk. Być może trochę przesadziłem i dlatego teraz byłem zmuszony do ograniczenia jej liczebności do około 50szt. Z jednej strony żałuję, gdyż moja „relacja” z roślinami jest nieco inna i mój stosunek do nich stał się obojętny. Planuję wrócić do aktywnej przygody z uprawą na wiosnę, kiedy warunki się polepszą i miejsce w tunelu będzie mogło być wykorzystane. Część druga wkrótce…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *