Sport

Autor: Dawid Kufel 22 grudnia 2014, Inne
Brak komentarzy

Dzisiaj, pisząc nieco mniej o jedzeniu, chciałbym się skupić na często nie docenianemu pojęciu jakim jest sport.

Ludzie, którzy odwiedzają nasz portal są z reguły nastawieni na porady jak zdrowo jeść, jakich produktów unikać, jak prowadzić ogród bez chemii, jak przyrządzić domowy chleb bądź inne przetwory. No dobrze, wszystko to jest ważne, lecz równie ważnym aspektem naszego „zdrowego trybu życia” jest także aktywność fizyczna.

Samopoczucie

Zdarzają się takie momenty, kiedy jesteśmy pod wpływem negatywnych emocji spowodowanych zaistniałą sytuacją w domu/pracy/szkole. Źle się z tym czujemy, chodzimy przygnębieni i smutni. Receptą nie powinno być objadanie się słodyczami czy czymkolwiek innym, niezdrowym. Warto zamienić te wszystkie negatywne zwyczaje na coś nowego: sport. Mam na myśli, ogólnie mówiąc, ruch: jazda na rowerze, siłownia, spacery, biegi czy solidna praca w ogródku. To wszystko ma niesamowity wpływ na nasze samopoczucie i organizm (endorfiny wydzielane podczas intensywnego ruchu sprawiają, że nasze poczucie winy i smutek zamieniają się w radość i nieuzasadnione szczęście).

Zdrowie fizyczne

Organizm wysportowany i umięśniony jest mniej narażony na urazy fizyczne. To samo ma się wnętrzem naszego organizmu – im bardziej jest on zahartowany – tym bardziej potrafi obronić się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Tak więc nie żałujmy sobie zakupu karnetu na siłownię czy biletu na basen. Odżywianie jest równie ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie naszego organizmu co sport, tak więc nie wyróżniajmy jednego nad drugie, gdyż może to powodować zgubne skutki.

 

Tak więc wybierzmy się na niedzielny, relaksujący spacer z rodziną, obudźmy się rano i przebiegnijmy kilkaset metrów. Nośmy ciężary, biegnijmy do celu, przezwyciężajmy zmęczenie, motywujmy się, pokonujmy wyznaczone przez siebie poprzeczki. Przypomnij sobie, kiedy ostatnim razem dałeś sobie mocno w kość np. biegając. Przypomnij sobie ten moment, kiedy byłeś wyczerpany. Przypomnij sobie moment, jak dobrze się czułeś i jakim samopoczuciem dysponowałeś tuż po ciężkim wysiłku. Ciężko to nazwać… piękny moment? świadomość, że zrobiłeś coś dla siebie, że jesteś w stanie podjąć niecodzienne wyzwania? Zatem zachęcam do biegania, pływania, chodzenia, jazdy na rowerze, grania w siatkówkę, piłkę nożną, koszykówkę. Te wszystkie proste czynności zamieniające nas w silnych ludzi w sytuacji, kiedy często wydaje nam się, że jesteśmy zmęczeni i na nic więcej nie mamy siły pokazują, zamieniają nas w ludzi nie do poznania dla siebie i otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *