Prawidłowe podlewanie warzyw

Autor: Dawid Kufel 6 lipca 2015, Ogrodnictwo
Jeden komentarz

Niekiedy rzadko sobie zdajemy sprawę z roli wody w naszym ogródkowym ekosystemie. Woda ma zarówno obliczę życia jak i śmierci, także w przypadku roślin. Tak więc, aby „wykrzesać” z wody jak najwięcej dobra dla warzyw i owoców na naszym ogródku, warto zatrzymać się i przeczytać ten artykuł oraz obejrzeć film.

 

1. Kluczowa rola pory dnia w podlewaniu

Podlewać należy tylko rano lub wieczorem wtedy, kiedy słońce wykazuje jak najmniejszą aktywność, a wszystko po to, aby nie „przypalić” liści roślin. Otóż liście mogą się „przypalić” dlatego, że temperatura otoczenia i liści wynosi kilkadziesiąt stopni. Natomiast temperatura wody zazwyczaj wynosi kilka (a już w miarę w porządku jest wtedy, kiedy podlewamy wodą odstaną, „zagrzaną”), roślina przechodzi wtedy szok termiczny i z tego powodu dana część rośliny ulega zniszczeniu. Łodygi są dużo mocniejsze i podlewając w upalny dzień roślinę „przy korzeniu”, nie mocząc liści – nie zagrozimy jej.

2. Podlewaj stopniowo

Często, w pośpiechu, podlewamy rośliny byle jak, nie starannie, dlatego te nie zawsze potrafią się nam odwdzięczyć owocami/warzywami tak jak byśmy chcieli. Aby roślina wykorzystała cały potencjał, jaki jej chcemy przekazać podlewając ją, pamiętajmy o tym, aby podlewać roślinę kilkukrotnie, w odstępach. Głównym celem jest sprawienie, aby woda wsiąknęła do gleby tak, aby korzenie jak najlepiej ją wykorzystały. Polanie „dużą” ilością wody suchą powierzchnie niekiedy mało daje, bo ta woda rozpływa się często po bokach, a roślina zyskuje niewiele.

3. Regularne i obfite podlewanie

Aby rośliny były mocniejsze musimy podlewać rzadko, ale obficie. Naszym celem jest spowodowanie, aby roślina posiadała jak najsilniejszy system korzeniowy tak, aby po prostu sobie radziła w trudnych sytuacjach.

4. Deszczówka i odstana woda

Warto gromadzić deszczówkę przede wszystkim z tego względu, że jest ona darmowa. Po drugie – jest to najlepsza woda, jaką możemy podlewać rośliny. Nie zawiera soli minerałów (takich jak wapń, magnez), dzięki czemu jest łatwo asymilowana przez całą roślinę. Przez to nazywamy deszczówkę wodą „miękką” – idealną dla każdego rodzaju roślin. Dobrym pomysłem będzie także nalewanie wody do większego pojemnika i po prostu podlewanie z niego, gdyż nagrzana woda jest zdecydowanie lepiej tolerowana przez rośliny, aniżeli zimna.

5. Ściółkowanie

Ściółkujemy przede wszystkim po to, aby ograniczyć parowanie wody. Ponadto, dżdzownice, które znajdują pokarm w suchej trawie (aby dżdżownice się pojawiły musimy zapewnić wilgotność na poziomie gleba-ucięta trawa), a ich odchody są pokarmem dla roślin (nawozem). Ponadto likwidujemy występowanie chwastów, które z powodu braku światła, po prostu nie rosną.

Jedna myśl nt. „Prawidłowe podlewanie warzyw

  1. Teo

    Mam pytanie do prowadzącego. Czy można podlewać trawę w ciągu upalnego dnia wodą ze studni, która ma kilka stopni C ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *