Kombucha

Autor: Dawid Kufel 2 listopada 2014, Ziołolecznictwo
Brak komentarzy

Często przeszukuję internet w celu odnalezienia jakiegoś „skarbu” czy po prostu ciekawostki, którą być może wdrożę w swoje życie. Szukam czegoś, co poprawi w pewien sposób funkcjonowanie mojego organizmu. Jakieś dwa lata temu natknąłem się na „kombuchę”. Co to jest tzw. kombucha? Jest to organizm symbiotyczny grzybów oraz bakterii kilku gatunków, co jednak bardziej może przypominać kapelusz grzyba, wygląda jak śliski naleśnik. Nie należy się tym zrażać! Grzyb jest znany już od ponad dwóch tysięcy lat, a ludzie, których tradycją było sporządzanie kombuchy dożywali ponad stu lat. Przypuszcza się, że pochodzi z Azji, a konkretnie z Japonii.

Aby przygotować napój należy kupić bądź po prostu wziąć kawałek od osoby, która posiada takowy grzyb (wsadzić go do słoja) i zaparzyć 1l herbaty czarnej (herbata czarna, czyli najzwyklejsza herbata)pół szklanki cukru1/4 szklanki gotowego napoju oraz słój (1,5l). Zaparzamy herbatę i dodajemy cukier. Kiedy napar ostygnie przelewamy do słoja (dobrze umytego, najlepiej wyparzonego), dodajemy część napoju oraz wkładamy nasz grzybek. Słoik należy przykryć gazą bądź ściereczką, aby do grzybów i bakterii swobodnie docierało powietrze. Naczynie umieszczamy w ciemnym miejscu o temperaturze ok. 25°C. Po tym czasie wyjmujemy „naleśnik”, który prawdopodobnie dostosuje się do kształtu szyjki słoja. Grzyba dokładnie myjemy zimną wodą, następnie możemy użyć go do przygotowania kolejnej porcji napoju. Ciecz, która pozostała w słoiku przelewamy do butelek przez gazę i wkładamy do lodówki na nie dłużej niż tydzien (po kilku dniach należy go spożyć, po dłuższym czasie zacznie się robić ocet).

Przez pierwszy tydzień napój nadaje się do spożycia, jest orzeźwiający, z lekką nutą alkoholu (do 1,5% zawartości), musuje. Jest bardzo smaczny (kwestia gustu, mi smakuje). W produkcji masowej napój po kilku dniach przelewa się do butelek i pasteryzuje. Kombuchę należy dawkować stopniowo (przyzwyczajanie organizmu), gdyż nagłe spożycie większej dawki może spowodować niepożądane reakcje ustroju (szklanka napoju dziennie jest optymalną dawką).

Kombucha zawiera witaminy takie jak: C, B1, B2, B3, B6, B12, kwas foliowy (zawartość poszczególnych witamin zależy od różnych czynników, nie zawsze będzie jednakowa).

 

Zalet kombuchy jest wiele, lecz ja chciałbym przedstawić tylko te, na które udało mi się znaleźć potwierdzenie w postaci komentarzy użytkowników różnych stron.

  • oczyszcza organizm
  • wzmacnia układ odpornościowy
  • wspomaga układ krwionośny
  • łagodzi zaparacia (ogólnie usprawnia pracę układu pokarmowego)
  • pobudza metabolizm
  • redukuje trądzik i choroby skórne
  • hamuje starzenie się
  • orzeźwia, dodaje energii
  • poprawia koncentracje

Należy pamiętać o tym, że w początkowym stadium stosowania napoju z kombuchy mogą występować wysypki, nasilone zmiany skórne. Oznacza to, że grzyb działa i toksyny zaczynają „opuszczać” nasz organizm.

Zachęcam do testowania, próbowania oraz dzielenia się swoimi spostrzeżeniami oraz komentarzami w sprawie „uprawy” grzybka herbacianego.

źródło obrazka: http://www.mummyshapeschool.com/wp-content/uploads/2014/05/kombucha.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *