Jak zrobić PRAWDZIWE mydło?

Autor: Dawid Kufel 15 lipca 2015, Inne
2 komentarze

Przeglądając półki sklepowych produktów, nie ważne z jakiej dziedziny, natrafiamy na artykuły, które zawierają w swoim składzie multum składników chemicznych. Co prawda w produktach, które bazują na chemii – wydaje się to być niczym dziwnym, lecz jesli przyjrzymy się „najlepszym” produktom, takim jak tzw. „szare mydło”, dostrzeżemy, że w jego składzie figurują jedynie podstawowe składniki. Zatem co stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli swoje mydełko w domu? Dodali swoje ulubione zapachy, zioła czy inne substancje lecznicze? Prawdę mówiąc, wystarczy tylko zamówić odczynnik w internecie, a po resztę wystarczy wybrać się do pobliskiego hipermarketu.

 

Składniki

  • wodorotlenek sodu (130g)
  • oliwa z wytłoczyn z oliwek (1l)
  • woda destylowana (400ml)

Akcesoria

  • blender
  • garnek (nie może być wykonany z aluminium, ze względu na wodorotlenek sodu)
  • naczynia szklane
  • waga kuchenna
  • termometr kuchenny

Na samym początku warto pomyśleć o względach bezpieczeństwa i założyć rękawice, gdyż wodorotlenek sodu jest substancją żrącą (jest silniej stężonym „kretem”).

Na samym początku odmierzamy składniki, czyli 400ml wody destylowanej i 130g sody kaustycznej (najlepiej do tego celu użyć słoików). Do słoika z wodą wsypujemy wodorotlenek sodu, następnie mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Reakcja wody z wodorotlenkiem sodu jest reakcją egzoenergetyczną, co oznacza, że podczas reagowania wydziela się ciepło, tak więc temperatura roztworu może wynieść nawet 80ºC. Tak przygotowany roztwór odstawiamy na kilkadziesiąt minut do ostygnięcia (pilnujemy temperatury – najlepiej, jeśli będzie wynosiła ona 40-50ºC). Kiedy roztwór wodorotlenku ostygnie zabieramy się do przygotowania oliwy. Wlewamy ją do garnka i podgrzewamy do temp. +/- 40ºC (zajmuje to maksymalnie 2-3 minuty). Kiedy oba roztwory będą miały podobną temperaturę – wlewamy roztwór wodorotlenku do oliwy. Blendujemy do momentu, w którym „mydło” będzie miało bardzo gęstą konsystencję – zimnego kisielu. Mydło przelewamy do formy, na następny dzień, kiedy już stwardnieje, kroimy i odkładamy w suche miejsce na miesiąc. Po miesiącu mydło jest gotowe do użycia, gdyż jego odczyn (pH) znajduje się w granicy 8-10 (surowe mydło ma ph ponad 10). 

2 myśli nt. „Jak zrobić PRAWDZIWE mydło?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *